Úgy tűnik, reklámblokkolót használsz :(
A weboldal üzemeltetését hirdetésekből tudjuk finanszírozni. Kérünk támogass minket azzal, hogy engedélyezed a reklámokat.
A weboldal üzemeltetését hirdetésekből tudjuk finanszírozni. Kérünk támogass minket azzal, hogy engedélyezed a reklámokat.
Az élet törékeny határai
A tegnapi, 2024. november 16-i Hollandia–Magyarország Nemzetek Ligája mérkőzés nem csupán a pályán zajló események miatt marad emlékezetes, hanem egy sokkal mélyebb, megrázóbb pillanat okán is. Szalai Ádám, a magyar labdarúgás ikonikus alakja, a válogatott stábtagja, a mérkőzés hetedik percében a kispadon rosszul lett, és összeesett. Mondhatni millióknak szorult össze a torka, a stadionban csendes moraj hallatszott csak. Mindenkinek az arcán döbbenet, kétségbeesés, értetlenség látszott.
Akaratlanul is az ember eszébe jutnak ilyenkor a korábbi tragédiák. Melyik magyar futballszurkoló ne emlékezne Fehér Miklós 20 évvel ezelőtti tragikus esetére, mely sokkolta a sportvilágot? Tragédiák sora történt előtte és azóta is a pályákon, Mark-Vivien Foé drámai halála 2003-ban, vagy nemrég Christian Eriksen esete a 2021-es Európa-bajnokságon, amikor a dán középpályásnak szívmegállása volt a pályán. A skótok elleni mérkőzésen Varga Barnabás szenvedett súlyos sérülést, aminek a kimenetele végül nem torkollott tragédiába. De közben is tucatnyi dráma történt, emberéletek, sorsok végére tette fel a pontot az élet természetének megmásíthatatlan törvénye.
Mindig eszembe jut a hirtelen haláleseteknél a Fehér pokol című film egyik mondata: „Ma élünk és meghalunk”.
Ádám a kezdő sípszót még ugyanazzal az izgalommal élte át, mint bármelyik társa a kispadon, kicsit később pedig már az életéért küzdött és küzdöttek. Az M4 Sport a holland televízió forrásaira hivatkozva említette, hogy szívmegállás történt és újra kellett éleszteni a sportolót. Más források epilepsziás rohamot említenek. Ezt erősítette meg az újrakezdést követően büntetőből gólt szerző holland csatár is, akinek nem volt kellemetlen ebben a helyzetben örömködni egy jó kiadósat. Amit mi láttunk a televízióban, az egy fekvő test volt rángatózó lábakkal, kétségbeesett játékostársakkal körülvéve, eltakarva, sürgő-forgó orvosi személyzettel a játékos mellett. Ez minden bizonnyal lehetett egy nagyon súlyos epilepsziás roham is.
A sport, különösen a labdarúgás, amelyet milliók követnek világszerte, gyakran az élet szimbolikus tükreként jelenik meg. Versenyzés, célok, küzdelmek, győzelmek és vereségek – mind olyan fogalmak, amelyek az emberi létezés alapvető motívumai. De mi történik akkor, amikor felborul ez a természetesnek hitt állapot és az élet megszűnése fenyeget? Ez egy olyan pillanat volt, ami mindenkit emlékeztetett arra, hogy bár a sport az erőről, a küzdelemről és az akaratról szól, az emberi test és az élet törékenysége miatt valójában ezek a dolgok is az elmúlás árnyékában léteznek. A sport minden szépsége és dicsősége ellenére emlékeztet minket arra, hogy az élet alapvetően kiszámíthatatlan, a végesség mindig ott lebeg fölöttünk. A kontroll pedig az életünk felett egyszer csak megszűnik és egy magasabb, nagyobb erő kezébe kerülünk.
A kérdéseink, a miértjeink pedig gyakran nem találnak válaszra, mert ez nem mindig a válaszokról szól.
Lépkedünk a pillanatokban, a küzdelmekben, az emberi kapcsolatokban a saját utunkon, amelyek meghatároznak bennünket és az életünket. És amikor az élet megáll egy pillanatra, amikor egy ilyen drámai esemény történik, akkor minden felborul. De ilyenkor talán az a legfontosabb, hogy ott legyünk egymásnak, hogy támogassunk, segítsünk a magunk módján és erejével.
Tegnap este a stadion csendjében és a képernyők előtt az emberek nemcsak Szalai Ádámért imádkoztak, hanem egy közösségként élték át a drámát. A sport ereje talán ebben rejlik: közösséget teremt, közel hozza az embereket egymáshoz. Egy csapat, egy stadion, egy ország, mindannyian egy emberért, egy életért izgultak. Ez a közösségi lét talán az élet egyik legfontosabb üzenete. Az emberi kapcsolatok, a másokkal való törődés és a közös élmények azok, amelyek igazán értelmet adnak a létezésnek.
A legutóbbi hírek szerint Szalai Ádám állapota stabil. A közösségi oldalán egy rövid üzenetet is közzétett: Köszönöm a rengeteg üzenetet, jól vagyok.
Innen is kívánunk minden sportszerető és diósgyőri szurkoló nevében mielőbbi felépülést és teljes gyógyulást, Ádám!
Kemény gyerek Ádi! Jó egészséget!
Jó újra itt “látni”! Jó egészséget kívánok!!
Átérzem a helyzetet, mihamarabbi felépülést Kapitány! Szeptember közepén én is azt éreztem, hogy leáll a szívem és nincs tovább... és még tegnap este is újra keményen odavert, mikor láttam érkezni a paravánt... További jó fórumozást mindenkinek!