Úgy tűnik, reklámblokkolót használsz :(
A weboldal üzemeltetését hirdetésekből tudjuk finanszírozni. Kérünk támogass minket azzal, hogy engedélyezed a reklámokat.
A weboldal üzemeltetését hirdetésekből tudjuk finanszírozni. Kérünk támogass minket azzal, hogy engedélyezed a reklámokat.
Megjelent a Professzionális futballkörkép első száma - MLSZ
A Magyar Labdarúgó Szövetség időről időre a gazdasági és sportszakmai adatok összegyűjtésével, elemzésével és értékelésével összegezi az iparág hazai helyzetét és a nemzetközi mezőnyben is elhelyezi, mindezt megbízható, konkrét adatok alapján.
A 2010-óta dr. Csányi Sándor elnöklésével működő Magyar Labdarúgó Szövetség komoly energiát és erőforrásokat fordít a honi klubfutball nemzetközi versenyképességének növelésére. A szövetség időről-időre a gazdasági és sportszakmai adatok összegyűjtésével, elemzésével és értékelésével összegezi az iparág hazai helyzetét és a nemzetközi mezőnyben is elhelyezi, mindezt megbízható, konkrét adatok alapján.
Az így kirajzolódó folyamatokról és feladatokról az értő felhasználók számára világos képet adnak az elért eredményekről, de a hiányosságokról, elmaradásokról és megoldandó feladatokról egyaránt. Az MLSZ abban érdekelt, hogy a sportágban zajló folyamatok transzparensek legyenek. Ennek érdekében ezeket a tapasztalatokat a szövetség Professzionális futballkörkép címet viselő összefoglalójában most a közvélemény számára is elérhetővé teszi.
A szövetség a jövőben rendszeresen megjelenteti ezt az összefoglalót. Az első szám a 2021/22-es idény megállapításait tartalmazza.
Íme néhány jellemző megállapítás, amely jellemzi a magyar klubok gazdálkodását:
A kiadvány megfogalmazza a klubok előtt álló fejlődési lehetőségeket, azok irányát:
Sportszakmai kérdésekkel összefüggő megállapítások:
A Magyar Labdarúgó Szövetség továbbra is eltökélt, hogy minél több hazai játékos, és azon belül minél több fiatal játékos szerepelhessen a profi csapatokban. Ezt különböző stratégia lépésekkel is támogatta a közelmúltban. 2018 óta működik fiatal játékosok, illetve a hazai futballisták szerepeltetését ösztönző támogatási rendszer, melynek alapja a produktivitási mutató. A központi támogatásokból a klubok részben a produktivitási pontszám alapján részesülnek. További ösztönzőként lépett be a rendszerbe a 2022-ben bevezetett új támogatási rendszer, amely pozitívan diszkriminálja a fiatal játékosoknak lehetőséget adó klubokat.
Azt, hogy miért volt szükség ezen lépésekre, jól szemléltetik az alábbi megállapítások:
Szurkolói kapcsolatok
Az intenzív infrastrukturális fejlesztések következtében szinte minden NB I-es klub korszerű stadionban játssza mérkőzéseit. Fontos lenne a pénzügyi stabilitás és a magyar futball általános népszerűségének szempontjából, hogy a magyar klubok felzárkózzanak nemzetközi riválisaikhoz nézőszámok és meccsnapi bevételek tekintetében. Az is látszik, hogy a régióban nem kizárólag a magyar klubok néznek szembe nehézségekkel. Az első osztályú ligák átlagnézőszámainak eloszlása Európában rendkívül egyenlőtlen, az 5 legnagyobb bajnokság (angol, spanyol, német, olasz, francia) mellett egyedül a holland első osztály, az Eredivisie (17 096 fő) érte el a 15 000 fős átlagnézőszámot.
Az NB I a 23. helyen szerepelt az átlagnézőszám tekintetében a 2021-2022-es évad 2 772 fős átlagával az 35 vizsgált európai ország első osztályú ligái között
Az NB I (29 %) stadionkihasználtság tekintetében elmaradt a régióban található Csehországtól (52%), Ausztriától (40%) és Lengyelországtól (40%). A svéd első osztályú klubokkal (28%) állnak egy szinten a magyar klubok. Ugyanakkor több szomszédos országunk (Románia, Szerbia, Szlovénia és Szlovákia) stadionkihasználtsága sem érte el a 25%-ot.
Ide kattintva letölthető a teljes kiadvány >>>>>>>
forrás: mlsz.hu
Szerintem ezekről érdemes lenne beszélni, bár ugye az előző évben pont nem voltunk NBI-esek.
Tehát látszik, hogy bár gazdaságilag jobb helyzetben vannak a magyar klubok, ez nem természetes, piaci alapon működik, és ha egyszer az állam elzárná a pénzcsapot, akkor megint nagy bajok lennének.
Viszont a pénzügyi helyzet és a szakmai munka közötti egyensúly hiánya (azaz több a pénz, mint amit a szakmai játékosképzés "érdemelne") miatt több a légiós mint máshol, mert így lehet eredményt elérni és nincs kényszer játékosokat kinevelni és eladni...
A nézőszám és az abból származó bevétel hiánya is erre enged következtetni... (Mindig azt mondom, hogy nekünk ez lehet egy plusz a magyar bajnokságban.)
Azt hiányolom ebből, hogy akkor pontosan mit lehetne tenni, hogy a pozitív részét (pénz) hogyan lehetne átfordítani a szakmai részbe is. De lehet az majd a 2. részben jelenik meg.