Úgy tűnik, reklámblokkolót használsz :(
A weboldal üzemeltetését hirdetésekből tudjuk finanszírozni. Kérünk támogass minket azzal, hogy engedélyezed a reklámokat.
A weboldal üzemeltetését hirdetésekből tudjuk finanszírozni. Kérünk támogass minket azzal, hogy engedélyezed a reklámokat.
Vámos Henrik összeállítása.
Szombaton a DVTK a Győri-ETO együttesét fogadja az NB1 28. fordulójában. Mindkét csapat győzelemmel készülhet a találkozóra, hiszen a Diósgyőr drámai körülmények között teperte le a Kecskemétet legutóbbi bajnokiján, míg a Rába-parti csapat 2-0-ra verte az éllovas Felcsútot, ugyancsak hajrában szerzett gólokkal. Tekintve, hogy a nyugati zöld-fehérek egy ponttal helyezkednek el a DVTK felett, biztos, hogy nagy iramú találkozót láthatunk majd a tabella szomszédok között.
A hétvégi lesz a 87. élvonalbeli összecsapás a DVTK és a Győr között. A négyszeres magyar bajnok 43 alkalommal tört borsot a DVTK orra alá, a mieink 22 bajnokin viszonozták a gesztust, 21 alkalommal nem bírtak egymással a csapatok. 1946-ban játsyották az első Győr-DVTK találkozó, amit a hazaiak nyertek 2-1-re. Az első diósgyőri győzelem 1950 október 1.-jén született, Salamon Zoltán góljával 1:0 arányban múlta felül a DVTK a zöld-fehéreket a bajnokság 6. fordulójában. Az azt követő nyolc Győr elleni összecsapásból hármat nyert a csapat, 1952-ben például egy fordulatos, 4:3-ra végződő meccsen győzött a DVTK, amin a klub történelmének legtöbb gólt szerző játékosa, Dobó Zoltán duplázni tudott. Négy nyeretlen találkozót követően diadalmaskodott újra a Diósgyőr, erre 1963. augusztus 28.-ig kellett várnia a vasgyári együttesnek. Cserjés József találatával a DVTK nagy meglepetésre 1:0-ra legyőzte az évad végén történelme első bajnoki címét elhódító együttest. 1965-ben a piros-fehérek mindenkit sokkolva, másodosztályú csapatként bejutottak a Magyar Kupadöntőbe, kiejtve az MTK-t és az Újpestet. A Kupadöntőben sajnos fájdalmas 4-0-s vereséget szenvedett a Preiner Kálmán-vezette Diósgyőr a Győri-ETO-tól. Az eredmény fájdalmát csökkentette, hogy a DVTK visszajutott az élvonalba egy héttel a finálét megelőzően, így újra NB1-es lett. Napra pontosan három évvel a Cserjés-féle győzelem után, 1966. augusztus 28.-án hatodszor verte a DVTK a Győrt a csapatok 20. NB1-es mérkőzésén, ismét 1:0-ra, Vass László 88. percben szerzett góljával. Vass egyébként betalált a győriek kapujába 1968 szeptemberében (2-4), 1969 augusztusában pedig neki köszönhetően tartott otthon egy pontot a csapat (1-1), miután bevette Tóth Lajos kapuját, illetve 1971 augusztusában az ő duplája is kellett ahhoz, hogy végül 3-2-re győzzön a csapat.
Az 1970-es évekre már inkább a Diósgyőr volt a találkozó favoritja. A miskolciak 1970-ben három egymást követő bajnokin is túljutottak a Győr-Moson-Soproniak eszén, amelyből a második a csapat első győzelme volt a győri Vagongyári pályán. Habár 1972 és 1974 között ismét nyeretlen volt a DVTK a nyugatiak ellen, a következő évben kezdetét vette a csapat leghosszabb veretlenségi sorozata az ETO ellen. A 8 mérkőzéses széria a csapat legjobb élvonalbeli szezonjának, az 1978/79-es kiírás utolsó játéknapján ért véget, miután Szabó Géza csapata 2-1-re kikapott Győrött. A Diósgyőrre jellemző éles váltással a veretlenségi szériából rögtön egy nyeretlenségi sorozatba csöppent a csapat. Valószínűleg senki sem gondolta 1978 decemberében, amikor Oláh Ferenc és Teodoru Borisz góljaival 2:0-ra legyőztük a Rába-partiakat, hogy a következő ilyen alkalomra 1991-ig kell majd várni. Az eltelt időben két alkalommal is 7 gólt vágtak a győriek a Diósgyőr kapujába (1981, 1983), 1983-ban pedig hiába vezetett 2-0-ra a csapat fél óra elteltével Borostyán duplájával, és maradt előnyben a 77. percig, Hannich, Szeppessy, illetve Szabó révén megfordította a meccset a Győr, a Diósgyőr pedig végül pont nélkül távozhatott a Rába ETO Stadionból.
Akadtak azért említésre méltó diósgyőri teljesítmények is a DVTK nyeretlen évei alatt, például 1981-ben 2-2, illetve 1982-ben 4-4, utóbbin Görgei duplázott, és kétszer is kétgólos hátrányt dolgozott le a csapat. 1991 októberében 11 találkozó után győzte le ismét a DVTK az ETO-t Cigankov és Romulus góljaival. A ’90-es években kilenc Győr elleni mérkőzéséből kettőt nyert meg a Diósgyőr, 1998 augusztusában az egyik legizgalmasabb magyar bajnokit vívták a csapatok, amit 5:4 arányban nyert a Győr.
2005 decemberében 1976 után nyert ismét a Folyók Városában a Diósgyőr Katona és Horváth góljaival (2-1). Az ezt követő találkozó is emlékezetesre sikerült, a Diósgyőr Elek, Foxi, Vitelki és Farkas góljaival 4:3-ra győzte le a Győrt. A heves összecsapáson nyolc büntetőlap kiosztására kényszerült Sápi játékvezető. A hét-gólos thrillert követő hét bajnokiját rendre elveszítette az ETO ellen a DVTK. 2007-ben néhány hónapon belül kapott ki 4:0, majd 5:1 arányban a csapat a győriektől, viszont valahogy még ezek a találkozók is eltörpülnek a 2008 szeptemberében elszenvedett 6-0-s vereség mellett. 2009 áprilisában a diósgyőri “közönségkedvenc”, Bajzát Péter hajrában szerzett találatának köszönhetően nyert 3-2-re a Győr Miskolcon. A később Nyíregyházán is megforduló Bajzát egyébként az említett hét találkozón összesen kilenc alkalommal vette be a Diósgyőr kapuját, a széria utolsó mérkőzésén (2010 március) pedig már a DVTK színeit képviselte. 2011 szeptemberében Luque és Seydi góljával (2-0) 2006 után nyert ismét a csapat a zöldek ellen, az azóta lejátszott kilenc NB1-es bajnokiból kétszer diadalmaskodott a DVTK, 2015-ben (4-1) és 2024-ben (4-3).
Most pedig elevenítsük fel a Diósgyőr legkáprázatosabb élvonalbeli góljait a Győr ellen. Természetesen ez a lista is szubjektív, és bárki aki úgy véli, kihagytam egy-egy találatot, nyugodtan megírhatja kommentben.
Sergej Cigankov & Gabor Romulus – 1991. Október 26.: DVTK 2-1 Győr
A Diósgyőr 2-1-re legyőzte a zsinórban harmadik vereségét elszenvedő Győrt az NB1 10. fordulójában. Az első gól Cigankov nevéhez fűződik, aki Romulus beadását követően előbb fejjel, majd térddel igazított a labdán, végül a kapu jobb alsó sarkában kötött ki lövése. Az ukrán légiós élete egyetlen NB1-es találata nem akármilyenre sikeredett, azonban a gól, ami az argentín Primera Division-ban is szépségdíjra lett volna jelölve, még csak nem is a leggyönyörűbb diósgyőri találat volt aznap.
A második játékrészben Romulus Gabor révén megduplázódott a hazaiak előnye, aki a kaputól 17 méterre elvégzett pontrúgásból volt eredményes. Ritka, hogy egy mérkőzésen kettő ehhez hasonló találat születik, de Diósgyőrben bármi megtörténhet. A győzelem mindössze a második volt az 1991/92-es kiírásban, az idény végén osztályozó segítségével éppen hogy bent maradt a csapat, nem kis mértékben az együttes irányítását áprilisban átvevő, ezen a héten 72. születésnapját ünneplő Tornyi Barnabásnak köszönhetően.
Összefoglaló:
Sergey Svistun – 1992. Május 8.: Győr 1-1 DVTK
A szezon második összecsapásán is egy hatalmas góllal került előnybe a Diósgyőr, azonban sajnos végül nem tudtuk elhozni a három pontot az ETO Stadionból. Kárpótoljon minket az, hogy Sergey Svistun gólja volt annyira gyönyörű, hogy három évtizeddel utána is beszélünk róla. Az ukrán légiós Molnár ívelését mintaszerűen kezelte le, majd emelte át Végh kapus felett a labdát, ami a kapufáról a kapu másik végébe zúgott az esztétikum maximális jelenléte érdekében. Svistun az idényben öt gólig jutott, teljes ittléte alatt pedig 58 bajnokin 10 alkalommal talált be. A mérkőzésen csak úgy halmozta a ziccereket a DVTK, gól azonban egyikből sem született – legalábbis szabályos, mert még az első játékrészben Leskó Zoltán szabadrúgása után betalált a csapat, viszont a gólt les miatt érvénytelenítette Kovács László játékvezető, ami még így 30 év távlatából is erősen vitatható döntés. A kihagyott helyzetek végül megbosszulták magukat, és a Győr a 79. percben kiegyenlített Rugovics révén.
Összefoglaló:
Kákóczki István – 1998. Március 18.: DVTK 1-0 Győr
Az NB1 21. fordulójában a DVTK 1-0-ra győzte le a listavezető Győri-ETO csapatát, annak ellenére, hogy a diósgyőri kapus, Rácz Róbert a 23. percben megsérült. Ismét egy szépségdíjas találattal sikerült térdre kényszeríteni a Rába-partiakat: ezúttal Kákócki István Téger megpattanó labdáját a kapuba emelte - találata pedig képletesen a helyszínen lévő 18.000 embert eufórikus magasságba - egy a magyar pályákon nem gyakran látott mozdulattal. A látványos találatnak óriási volt a jelentősége, nem csak a Diósgyőrre, de az egész ligára való tekintettel. A győzelem egyrészt a DVTK első bajnoki győzelme volt a győriek felett 1991 óta, másrészt letaszította a bajnokságot a 4. forduló óta vezető ETO-t a tabella éléről, így az Újpest lett a listavezető, amit a szezon végéig meg is őriztek a lila-fehérek. Kákóczki hatodik találata volt ez az 1997/98-as idényben, a kiírást pedig hét góllal zárta a Nyíregyházáról érkezett középpályás, ezzel a Tornyi-féle csapat második legeredményesebb játékosának vallhatta magát Kulcsár Sándor mögött.
Összefoglaló:
Kiser László – 1998. Augusztus 29.: Győr 5-4 DVTK
Az ősz legparádésabb összecsapását produkálta a Győr és a Diósgyőr az NB1 6. fordulójában. A találkozót megelőzően a hazaiak az 5., a DVTK a 3. helyet foglalta el a tabellán, egyaránt 11 ponttal. A Győr kevesebb mint 5 perc elteltével vezetést szerzett Vayer révén, a Diósgyőr a 19. percben válaszolt egy lélegzetelállító találattal; az Egressy Gábor indításával megiramodó Kiser László egészen a tizenhatosig robogott a labdával, ahonnan bődületes erővel bombázott a kapuba. Kiser egyébként napra pontosan egy évvel a mérkőzés után debütált a Győri-ETO-ban, a Debrecen elleni 1-0-s vereségen. Kulcsár révén a Diósgyőr még az első játékrészben megfordította a mérkőzést, erre Somogyi személyében válaszolt az ETO (2-2), a szünetre viszont mégis diósgyőri előnnyel vonultak a csapatok, Tégernek köszönhetően (2-3). A második félidőben a szezon házigólkirálya, Egressy Gábor két gólosra növelte a DVTK előnyét (2-4). A 82. percig úgy tűnt, folytatódik a csapat jó sorozata, azonban a Győr 7 perc alatt háromszor is betalált (Korsós, illetve Szarvas 2x), ezzel a DVTK elszenvedte első szezonbéli vereségét (5-4). A 9-gólos mérkőzést megelőzően a Győr hazai pályán négy találatot utoljára 1995 augusztusában kapott, a Vác ellen.
Összefoglaló:
Balajti Ádám – 2009. Augusztus 15.: Győr 3-1 DVTK
A korábban már említett 2007 és 2011 között tartó, győriek elleni 7 meccses nyeretlenségi sorozat hatodik mérkőzése nem sok jót tartogatott a Diósgyőr számára. Az első félidőt legalább kapott gól nélkül kibírta az együttes, a második 45 percben viszont összeomlott a csapat. A zöld-fehérek a későbbi diósgyőri, Bojan Brnovic góljával szereztek vezetést a 60. percben, egy perccel később pedig megduplázták előnyüket Tarmo Kink révén. Arséne Copa meglőtte a Győr harmadik gólját is, ezt követően viszont a hazaiak kapusa, Sasa Stefanovic piros lapot kapott, és kénytelen volt az egyébként középpályás szerepet betöltő Józsi György a kapuba állni. Balajti Ádám egy pontrúgás következtében ki is használta a lehetőséget, és egy bődületesen nagy góllal szépített a Diósgyőr. Lehet, hogy ha Stefanovic áll a kapuban, ezt még ő sem fogja meg. Az U-20-as világbajnokságon bronzérmet nyerő Balajti az egy héttel előtte lejátszott Újpest elleni, és a győri meccset követő, Kecskemét elleni bajnokin egyaránt eredményes volt, - utóbbin kétszer – egyetlen diósgyőri szezonjában öt gólt lőtt az ificsapatban is játszó csatár. A vereséggel a DVTK zsinórban harmadik meccsét vesztette el, a végül kieséssel végződő, centenáriumi 2009/10-es szezonban.
Összefoglaló:
Seydi L’imam – 2011. Szeptember 25.: DVTK 2-0 Győr
Öt év után győzte le újra bajnokin a csapat a Győri-ETO-t. Előbb Luque volt eredményes büntetőből, majd a második félidőben Seydi L’imam egy káprázatos emeléssel biztosította be a győzelmet, a gólpasszt természetesen a spanyol maestro-tól kapta. A szenegáli gólvágó ötödik gólját szerezte kilencedik bajnoki mérkőzésén DVTK-mezben, végül összesen 62 bajnokin 16 gólt lőtt. Ami a győzelmet illeti, a DVTK 7 bajnoki után tudott újra nyerni a Győr ellen, továbbá a Diósgyőr megtörte Pintér Attiláék 10 meccses bajnoki veretlenségét, és maga immáron 6 bajnoki óta volt veretlen. A diadallal a DVTK fellépett a 4. Helyre, november 5.-én pedig a Vasas legyőzésével (2-3) a harmadik helyet is elfoglalta, a telet azonban már az 5. Helyen töltötte a gárda.
Seydi gólja:
Összefoglaló:
Szurkolás:
Meccs utáni ünneplés:
Senad Husic – 2013. Július 27.: Győr 1-1 DVTK
A 2013/14-es szezonnyitó mérkőzésen a Diósgyőr csapata a címvédő otthonába látogatott. A gólnélküli első játékrész legeseménydúsabb pillanata az volt, amikor Völgyi Dániel fizikai konfrontálódása Vágival egy kisebb tömegjelenetet eredményezett. Völgyit kiállították, a DVTK pedig kihasználta emberelőnyét, és a második félidő elején a frissen igazolt Senad Husic révén kerültek előnybe a borsodiak. A 2014-es Magyar Kupafinálé mindent eldöntő büntetőjének rúgója Gohérral együtt állt a labda mögött egy pontrúgást követően, és el is vállalta. Az eredmény egy óriási gól a Győr kapujába, ami végül sajnos csak az egy pontra volt elég, hiszen Rafe révén 12 perccel a rendes játékidő vége előtt kiegyenlítettek a hazaiak. Husic egyébként napra pontosan egy évvel később, a 2014/15-ös szezon első mérkőzésén is betalált a Felcsút elleni (2-1) győzelem alkalmával. Kezdetét vette a Szivics-éra Diósgyőrben, néhány hónapon belül pedig a szerb mester rég nem látott magasságokba repítette a vasgyáriakat. Az viszont egy másik történet, egy másik napra.
Összefoglaló:
Szurkolói vlog a meccsről:
Neked melyik a kedvenc DVTK-gólod a Győr ellen? Mit tippelsz a szombati találkozóra? Oszd meg velünk gondolataidat kommentben!
forrás: Adammvideos, Hawk, etovid, Fazekas Csaba, MLSZ TV
Egyértelműen Kákóczkié a kedvencem. Úgy emlékszem, szerda volt,talán még lógni is kellett az utolsó 4-5 óráról hogy beférjünk