Banner

A sakk a fociért

Szerző: | 2014-09-18 10:17:36

Sajtófigyelő - utanpotlassport.hu - Miért hasznos a fiatal és felnőtt labdarúgóknak egyaránt, ha mélyebben is megismerkednek a táblajátékkal?

"El tudják képzelni, ahogy Gosztonyi András és Elek Ákos leül egymással sakkozni? Jövő szeptembertől könnyen megtörténhet. A Diósgyőr ugyanis az első hazai klub, amely kiegészítő sportágnak tekinti a táblajátékot."

Ezzel a bevezetővel jelent meg egy írás az utanpotlassport.hu oldalon a diósgyőri sakkszakosztály megalakulásáról, terveiről és arra a kérdésre is választ kapunk, hogy miért hasznos a fiatal és felnőtt labdarúgóknak egyaránt, ha mélyebben is megismerkednek a táblajátékkal.

A cikkben megszólal Dr. Mátyás Imre szakosztályvezető, a miskolci egyetem jogi karának docense, Ács Gábor, az ifik edzője, valamint Hardicsay Péter a Magyar Sporttudományi Társaság sakkelméleti bizottságának elnöke.

Hogy mi adta meg a végső lökést a szakosztály megalakításához, a szakosztályvezető így felelt:

"Az áttörést az hozta meg, amikor a nyáron DVTK az Európa-liga selejtezőjében szerepelt és a Krasznodar elleni visszavágón a klubvezetést meghívták az oroszok a gárda edzőközpontjába. Látták, hogy hatalmas sakktermük van, és használják is a felkészítésben. Ez adta meg a lökést, hiszen, ha komoly klubban is így működik, ahol egyetlen brazil játékos értéke nagyobb, mint a mi teljes csapatunké, akkor nálunk is fel kell ismerni ezeket az összefüggéseket. Ráadásul szakosztályunk játékosa az a Hardicsay Péter, aki hosszú ideje foglalkozik sakkelmélettel és már kutatta, hogyan használható fel más sportágak kiegészítő edzéseként. Mind a labdarúgásban, mind a női kosárlabdában megvalósulhat.”

Ács és Hardicsay elmélete szerint a sakk fejlesztheti a labdarúgók globális áttekintőképesség, az akaratot és a koncentrációt, a vizuális memóriát, a térlátást, a kreatív fantáziát és képzeletet, a logikus gondolkodást és döntést, az egyéni és csapatstílust, az idő-, ritmus- és ütemérzéket, valamint az önkontrollt és önismeretet, vagyis segít a személyiségfejlesztésben.

Az észak-írek ellen láthattuk, hogy válogatott játékosaink óriási taktikai hiányosságokkal rendelkeznek. A két szakember arra is választ adott a szerzőnek, hogy vajon kész labdarúgók képességeit is fejlesztheti-e még a sakk?

„Feltétlenül! Rendet teremt a fejekben, és az visszahat az egész életszemléletre, életvitelre. A játékos jobban megértheti az ok-okozati összefüggéseket, amely akár az erőbeosztásban is hasznos lehet, és megtanulja, hogyan kell kiválasztani a sok lehetőségből rövid idő alatt a legjobbat. Most jellemzően a legegyszerűbb megoldásokat alkalmazzák, ami persze olykor lehet a legjobb is, de az ellenfelek könnyebben kiszámítják.”

Ahhoz, hogy ez a fajta képzés beindulhasson, a pedagógiai és sakkszakembereknek, valamint a labdarúgó-edzőknek közösen kell kidolgozniuk a feltételeket és a rendszert, de Hardicsayék szerint ez akár a következő idény elejére megtörténhet.

elolvasom a teljes intejút az utanpotlassport.hu oldalon >>>>>>>

Samanhegy olvasónknak néhány kép még a http://mattpepitas.blogspot.hu/ oldalról:

És ezt olvastad már?
Banner

Ez egy archivált cikk, így nincs lehetőség hozzászólás írására.