Banner

A háború megkezdődik

Szerző: | 2014-10-23 11:10:27

Sajtófigyelő – Sport Plusz – Olaszországban és Lengyelországban már teljes a bukás

A Sport Plusz című hetilap 2014.szeptember 19-i számában összeállítást közöl az Európa több országában már kötelező jelleggel bevezetett szurkolói kártyáknak a bajnokság nézőszámára gyakorolt hatásáról. Azt eddig is tudtuk, hogy megannyi kérdőjel van a magyarországi bevezetéssel kapcsolatban, és nem meglepő módon az összeállítást olvasva a kérdések száma csak gyarapodott. A legfontosabb kérdések nyilvánvalóan azok, hogy egyáltalán szükség van-e erre egyáltalán és a szövetség nagyhatalmú urai körbenéztek-e Európában, mielőtt meghozták volna korszakalkotó döntésüket?

A szerző szerint a kártya bevezetésével öngólt vétett az MLSZ

A szurkolói kártyák szeptember 15-i bevezetésével nagyon úgy tűnik, öngólt rúgott a Magyar Labdarúgó Szövetség. Egy olyan, csak számunkra újnak nevezhető rendszert vezettek be hazánkban, amely az elmúlt 5 évben jelentős nézőszám csökkenést eredményezett Olaszországban és Lengyelországban is. Miközben a szurkolói erőszakot csak részben sikerült kiszorítani a lelátókról, a stadionokon kívül a kártya sem jelent biztonságot. Ráadásul a két országban tapasztaltak szerint az idegenbeli meccsekre alig-alig látogatnak el a szurkolók.

Az MLSZ hivatalos álláspontja szerint a klubkártya rendszer bevezetésével és fejlesztésével a jegyvásárlási folyamat megkönnyítését és felgyorsítását, illetve a szurkolók és a csapatok közötti szorosabb kapcsolattartást szeretné elérni.

Miért nincs elegendő pénztár és beléptetőkapu?

Az MLSZ most azért vezet egy olyan, több országban megbukott modellt, mert nem tudja pótolni, pótoltatni azokat a hiányosságokat, hogy egyszerűen nincs elég pénztár, és a klubok nem tudják időben kiszolgálni időben a helyszínen jegyet váltókat, illetve a kluboknak egyszerűen nincs arra pénzük, hogy „huligán adatbázis” alapján a korábbi balhék miatt távol tartsák a rosszfiúkat a stadionoktól. Vagyis nincs egységes biztonsági „kitiltó rendszer”, így bárki jegyet vásárolhat az interneten keresztül vagy a helyszínen.

Magyar beléptetőkapu Német beléptetőkapu Stuttgartban

Ahelyett, hogy a balhés szurkolók törvényes kizárása mellett igazán figyelnének a valódi futballszeretőkre, a jegyvásárlás feltételeinek megteremtésével segítenének neki, hogy legközelebb még többen jöjjenek, a szurkolói kártyák bevezetésével újabb kötelezettséget rónak rájuk. A békés szurkolók joggal érezhetik azt, hogy egy működésképtelen rendszer miatt újabb karámba terelik őket ahelyett, hogy végre azt érezhetnék, ők is kapnak valamit a pénzükért, ha már a futball minősége láthatóan emészthetetlen.

Olaszországban a szurkolói kártya bevezetésével csak azt érték el, hogy több ezerrel csökkenjen a liga átlagnézőszáma

Olaszországban 2009 óta kötelező kiváltani az idegenbeli meccsekre szóló kártyát, a „Tessera del Tifoso”-t. A bérletesek és a jegyvásárlók a hazai találkozókra évek óta „beszolgáltatják” személyes adataikat, az idegenbeli találkozókra viszont csak az erre külön kitalált szurkolói kártyával utazhatnak. Az elmúlt 5 esztendőben kiderült, hogy a kártya bevezetésével csak azt érték el, hogy az idegenbeli meccseken konganak az ürességtől a vendégszektorok, ezzel azonban nem akadályozták meg azt, hogy a vendégszurkolók ne tudjanak bemenni a hazaiak szektoraiba. Ez így sokszor még veszélyesebb lehet, mint az eredeti állapot.

Az AS Roma bérleteladása 25%-kal, a Napoli-é 41%-kal, a Lazio-é 57%-kal csökkent a kártya bevezetése után egy évvel. A szurkolótáborok többsége nem váltotta ki a kártyát, így jószerivel megszűntek az idegenbeli utazások. Sok pikáns párharc elvesztette korábbi „derbi” jellegét. Az erőszakos cselekmények, a szurkolói rendbontások, bár némileg kiszorultak a stadionokból, ugyanúgy kísérőjelenségei az olasz focinak. A súlyosabb összecsapások, zavargások azonban áttevődtek a stadionok környékére, az utcákra.

Ahogy nálunk, úgy Olaszországban sincsenek meg az eszközök arra, hogy megállítsák a szurkolói vandalizmust, a szurkolói kártya bevezetésével pedig csak azt érték el, hogy több ezerrel csökkenjen a liga átlagnézőszáma.

Az idei szezontól kezdve nagyban könnyítenek az eddigi rendszeren. Az interneten a meccs kezdése előtt egy perccel is lehet még jegyet venni, megfelelő alkalmazással rá lehet „tölteni” a jegyet a klubkártyára. Ez az úgynevezett hűségkártya idővel teljes mértékben kiváltja majd a jelenlegi kártyákat. Az idegenbeli meccsek jegyvásárlásának határidejét meghosszabbították a találkozók napjáig, azaz nem kell hetekre előre gondoskodni a jegyekről. A hűségkártyák tulajdonosai kedvezményeket kapnak: két további jegyet vehetnek nem kártyatulajdonosoknak, olcsóbban juthatnak családi jegyekhez, és olcsóbban vásárolhatnak tiketteket 14 éven aluliaknak és 60 év felettieknek. Ezek azok a szolgáltatások, melyek valóban a szurkolók kényelmét szolgálják.

Hiába építettek új stadionokat, Lengyelországban is zuhant a nézőszám a kártya bevezetését követően

Lengyelországban már a parlament sportbizottsága előtt van az a tervezet, amely a 2009-ben bevezetett szurkolói kártya rendszer megszüntetését célozza. Hiába építettek új stadionokat a 2012-es Európa bajnokságra, hiába hoztak olyan intézkedéseket, amelyek a huliganizmus visszaszorítására születtek, a lengyel bajnokság átlagnézőszáma jelentősen csökkent. A korábban általuk is hasznosnak ítélt kártyás megoldás kudarcot vallott. Legfrissebb információk szerint a következő bajnoki szezontól nem lenne kötelező a fényképes szurkolói kártya, elég lenne a jegyekhez egy személyi igazolvány, vagy útlevél. A lengyelek kimutatása szerint főleg azokat a nézőket veszítették el, akik nem tartoztak markánsan egyik táborhoz sem, a mérkőzéseket viszont semleges szurkolóként rendszeresen látogatták. Hozzánk hasonlóan Lengyelországban sem működik jól a balhés szurkolók kiszűrő rendszere, nincs egységes rendszer a stadionokból kitiltott szurkolók távoltartására.

Törökországban politikai szándékot is feltételeztek a kártya ellenzői – 8.000 néző a török derbin

Törökországban nem ritka, hogy zárt kapuk mögött, nézők nélkül játszanak a csapatok. Ennek legfőbb okai természetesen a súlyos szurkolói rendbontások. Idén áprilisban azonban az ország egyik legnagyobb rangadóján, a Fenerbahce-Besiktas mérkőzésen más miatt kongott az ürességtől a hatalmas, nyolcvanezres isztambuli Olimpiai Stadion. Az új szurkolói kártya bevezetése miatt mindössze nyolcezer néző látogatott ki a derbire. A hiányzó hetvenezer inkább nemet mondott az új rendszerre.

A videón 0:33-tól jól látszódnak az üres szektorok.

Az úgynevezett „Passolig kártya” mindenkinek kötelező, aki az első vagy másodosztály mérkőzéseit élőben, a helyszínen szeretné látni. A szurkolókat még inkább felbosszantotta, hogy a kártyát kötelező jelleggel, egyetlen egy török bank bocsájthatja ki, ráadásul fizetni is kell érte. A kártya bankkártyaként és hitelkártyaként is használható, erre lehet feltölteni az aktuális mérkőzés jegyét, ám ezért a tranzakcióért is külön díjat számít fel a bank. Ráadásul a kártyán a tulajdonos arcképének is rajta kell lennie. Az új szabályozást megtagadók szerint a rendszer csak azért született meg, hogy a kibocsátó bank és az ahhoz közelálló kormányzati emberek „jóllakjanak”, másrészt pedig azért, hogy elriasszák a kormányellenes jelszavakat skandáló szurkolókat.

Anglia és Németország - Ahol nincs szükség szurkolói kártyára

Angliában és Németországban, a világ két legnagyobb átlagnézőszámú bajnokságában nincs szurkolói kártya, a klubok és a szövetség nem regisztrálják a szurkolókat. Angol szakértők szerint csak nézőket veszítenének azzal, hogy különböző adminisztratív akadályokat állítanának eléjük a jegyek és a bérletek megvásárlásához. A huliganizmus ellen legerélyesebben fellépő angoloknál csak és kizárólag a hatóságok és az igazságszolgáltatás hatékony fellépése segített abban, hogy biztonságos, átlátható rendszert hozzanak létre. Tagsági kártyák vannak, amelyek sokkal inkább marketing célokat szolgálnak, kedvezményeket, elővásárlási jogokat biztosítanak a tulajdonosoknak.

Egy angol Premiere League meccsre bárki vehet jegyet bármilyen kártya nélkül, az más kérdés, hogy a hihetetlen népszerűség és a rengeteg tagsági kártya miatt szinte állandó a telt ház.

Angliában csak az okoz felháborodást, hogy a nálunk sokkal jobban kereső „átlagpolgároknak” is drágák a belépők.

Ezzel szemben a németek úgy tartják fenn a Bundesligát, hogy a topbajnokságok közül messze a legolcsóbb jegyeket árulják. Ráadásul a német klubok arra is rájöttek, hogy szigorú szabályzattal, a huligánok kiszűrésével úgy is lehet biztonságosan meccset nézni, ha egyes helyeken meghagyják az állóhelyeket. Minden nagyobb stadionban van állóhelyi rész és természetesen ide szólnak a legolcsóbb jegyek.

Szurkolói kártya persze a németeknél sincs, ahogy Spanyolországban, Franciaországban és Hollandiában sincs, bár bizonyos helyeken regisztrációhoz kötik a jegyvásárlást.

A Fórumfoci Team Németországban dolgozó tagja, TomcsiAzzurri a hétvégén a helyszínen tekintette meg a Stuttgart - Hannover Bundesliga mérkőzést. Tamás beszámolója szerint - annak ellenére, hogy a találkozót 40.500 néző tekintette meg a helyszínen - a jegyvásárlás és a beléptetés is olyannyira zökkenőmentesen zajlott le, hogy csupán néhány percet vett igénybe a stadionba való bejutás és helyének elfoglalása.

A látottakat telefonjával rögzítette és megosztotta velünk tapasztalatait a szurkolók kiszolgálásával kapcsolatosan is. Ezeket rövidesen közzé is tesszük az amigeleken.hu-n.

Terveink szerint Tamás beszámolója egy sorozat kezdete, ezért arra kérjük a haldokló futballkultúrájú országokban élő olvasóinkat, illetve külföldi meccsekre utazó itthoni szurkolótársainkat, írják meg nekünk a jegyvásárlással, beléptetéssel kapcsolatos tapasztalataikat.

A beszámolókat, képeket és videókat az info@amigeleken.hu címre várjuk

forrás: sportplusz.hu

Banner

Ez egy archivált cikk, így nincs lehetőség hozzászólás írására.